V Základnej škole Lietava úspešnejší

Vyhodnotenie projektu po jeho ukončení

Projekt  V Základnej škole Lietava úspešnejší sme začali v škole realizovať od 1.10.2019 do 30.09.2022. Tento projekt bol realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje – výzva „V základnej škole úspešnejší“.

Cieľom projektu bolo zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

V rámci tohto projektu škola od 1.10.2019 škola vytvorila pracovné miesto pre  jedného asistenta učiteľa a jedného špeciálneho pedagóga.

Asistentka učiteľa vykonávala počas realizácie projektu činnosti podľa pracovnej náplne a rozvrhu hodín. Asistenciu vykonávala pri žiakoch, ktorí jej boli pridelení. Uľahčovala adaptáciu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na prostredie školy  a pomáhala pri prekonávaní  bariér, ktoré plynuli zo zdravotného postihnutia  žiaka. Bezprostredne spolupracovala s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy, pomáhala pri vytváraní učebných pomôcok pre žiakov so ŠVVP a pod.

Školský špeciálny pedagóg pracoval podľa pracovnej náplne Zaisťoval  potrebnú dokumentáciu a administratívu spojenú so žiakmi so ŠVVP,  viedol evidenciu o činnosti žiakov  (napr. pracovné listy žiakov, žiacke práce a pod.)  Zabezpečoval písomnú dokumentáciu potrebnú k odoslaniu do centier poradenstva od rodičov a triednych učiteľov, sprostredkovával priamy kontakt so psychológmi, špeciálnymi pedagógmi. Zabezpečoval ochranu osobných údajov žiakov a citlivých informácií o nich. Sledoval platnú legislatívu a legislatívne zmeny v oblasti vzdelávania žiakov so ŠVVP a špeciálnopedagogického poradenstva .Zabezpečoval špeciálnopedagogickú podporu (individuálne alebo aj skupinovo) pre žiakov so ŠVVP. Podieľal sa na ich výchove a vzdelávaní .