Základné informácie

ŠKD je súčasťou plnoorganizovanej Základnej školy Lietava. Poskytuje výchovnú a edukačnú činnosť mimo vyučovania pre žiakov 1. ― 4. triedy. Školský klub detí je prevádzkovaný v ranných hodinách od 6:30 hod. do 7:20 hod. a v popoludňajších hodinách do 16:30 hod. Je rozdelený na štyri oddelenia.

Oddelenie 1.A vedie pani vychovávateľka Bc. Terézia Hrubovská, oddelenie 1.B pani vychovávateľka Mgr. Jana Gašpieriková, ddelenie 2.A, 2.B Bc. Jana Hubočanová a oddelenie 3.A, 3.B Beáta Janošková. Každé oddelenie má pre potreby edukačnej činnosti k dispozícii triedu s interaktívnou tabuľou, počítačovú učebňu, hračky, spoločenské hry a športové náradie a náčinie.

Edukácia ŠKD sa zameriava na 4 základné činnosti: odpočinkovú, rekreačnú činnosť, záujmovú činnosť a prípravu na vyučovanie. Realizácia jednotlivých činností sa uskutočňuje prostredníctvom aktivít, ktoré sú na každý deň zamerané na odlišnú oblasť rozvoja osobnosti dieťaťa. Pondelky venujeme rozvoju vedomostného fondu žiakov, využívame edukačné videá zamerané na korektné správanie sa, hlavolamy, detskú literatúru s poznávacou funkciou. Utorky sú zamerané na rozvoj jemnej motoriky, ale aj hrubej motoriky, kde sa koncentrujeme na kresbu, maľbu, maľovanky, stavanie stavebníc, interaktívne pohybové hry a sporadicky aj na rozvoj počítačových zručností.

Stredy sú venované športovým aktivitám. U chlapcov je veľký záujem o futbal a dievčatá uprednostňujú hry pre rozvoj hrubej motoriky, skupinové cvičenie či tanec. Štvrtky sú venované umeleckým činnostiam, ako je tanec, spev, dramatizácia, spontánna  i koordinovaná kresba. Piatky s názvom Eko-piatky sú zamerané na rozvoj pozitívneho vzťahu k prírode  a jej ochranu, uskutočňujeme zber odpadkov v areáli školy, riešime aktuálne problémy na teoretickej úrovni a čiastočne aj na praktickej, uskutočňujeme rozhovory na danú tému.

Vo vzdelávacej oblasti sa venujeme utvrdzovaniu a systematizácii vedomostí nadobudnutých na vyučovaní prostredníctvom didaktických hier, realizujeme čítanie s porozumením. Naši žiaci uskutočňujú prípravu na vyučovanie formou písania domácich úloh.  Nevyhnutnou súčasťou ŠKD je aj oddychová činnosť vo forme spontánnych hier, ktorá je kompenzáciou jednostranného zaťaženia detského organizmu počas poznávacích aktivít na vyučovaní, a pri ktorej sa kladie dôraz na sebarealizáciu žiakov. Vo všetkých oblastiach rozvoja osobnosti uplatňujeme zachovanie morálnych hodnôt s dôrazom na pozitívne medziľudské vzťahy, úctu,  pochopenie a vytváranie priateľstiev medzi deťmi.