Písali o nás v novinách

Hovorí vám niečo skratka ŠKD?

Časy sa menia, kedysi sa táto súčasť základných škôl nazývala družina. Dnes je to školský klub detí, ktorý sa zameriava na edukačné činnosti v popoludňajších hodinách. Našou prioritou nie je len orientácia na nadobudnuté vedomosti, ale snažíme sa žiakom  poskytnúť také aktivity, z ktorých si možno zvoliť práve to, čo každému vyhovuje a napĺňa ho. Kladieme dôraz na rozvoj citu pre úctu k starším ľuďom, k spolužiakom, zmysel pre ochranu prírody a nadobudnutie takých zručností, ktoré sú využiteľné v praktickom živote.

Medzi obľúbené aktivity patrí nacvičovanie divadelných predstavení na kultúrne podujatia v  obci alebo v škole, nacvičovanie spoločenských tancov, taktiež tanečné popoludnia s využitím modernej, ale aj ľudovej hudby, športové aktivity v areáli školy alebo v jej interiéri. Realizácia uvedených  aktivít je možná len vďaka pochopeniu a materiálnej podpore vedenia školy. Jedenkrát do týždňa uskutočňujeme čítanie s porozumením s využitím tvorby našej pani vychovávateľky Emílie Hubočanovej. Jej detské básne majú schopnosť získať si detskú dušičku, pretože ich autorka vo svojej tvorbe vychádza z dlhoročnej pedagogickej praxe. Rovnako ako básničky v našom rodnom jazyku, našich žiakov vie zaujať aj hravá španielčina v podobe zážitkových aktivít. Každé oddelenie školského klubu detí má pre potreby výchovno-vzdelávacej činnosti  k dispozícii triedu s interaktívnou tabuľou, špeciálnu a počítačovú učebňu, didaktické hry a detské hračky.

Zameriavame sa na celostný rozvoj osobnosti, uplatňujeme zachovanie morálnych hodnôt s dôrazom na súcit, dobro a vzájomné pochopenie sa. Vychovávateľstvo, to nie je len práca, je to poslanie. Našou úlohou je vytvoriť také podmienky, aby deti boli nielen v harmonickom, ale aj v bezpečnom prostredí. S pomocou vedenia školy a zriaďovateľa – Obecného úradu Lietava bola bezpečnosť posilnená aj inštaláciou dopravných spomaľovačov v školskom areáli. Najkrajšou odmenou pre nás – vychovávateľky je, že niekedy sa deťom nechce ísť ani domov.

Mgr. Jana Gašpieriková

vychovávateľka ZŠ Lietava